Baner z napisem Sołtys

Od 1 lipca 2023 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie przyznawała świadczenia pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa dla wszystkich osób pełniących tę funkcję, nawet w przypadku pobierania świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub innego organu rentowego.

Podstawa prawna: 
•    ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (Dz. U. z 2023 r. poz. 1073),

 Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa uzyskają osoby, które: 

  1. pełniły funkcji sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji, lecz nie mniej niż 8 lat,
  2. uzyskały odpowiedni wiek: w przypadku kobiet 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn 65 lat,
  3. nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji.

Zgodnie z wyżej przywołaną ustawą do wniosku składanego w KRUS załącza się między innymi zaświadczenie  Burmistrza potwierdzające okres pełnienia funkcji lub w przypadku braku danych potwierdzających okres pełnienia funkcji postanowienia o odmowie wydania zaświadczenia.

 

/-/ Barbara Galicz

Burmistrz Tarczyna

 

Kontakt w sprawie zaświadczeń: 22 715 79 00 wew. 26

Facebook.com X.com