Przejdź do treści

Sport, smaki i kultura w najlepszym wydaniu

2018-09-17

unnamed<<Więcej zdjęć

unnamed<<Więcej zdjęć

Rynek miasta wypełniony stoiskami, florystycznymi kompozycjami z kwiatów, owoców i traw, a także wystawą malarstwa i kiermaszem rękodzieła ludowego oraz okazałą piramidą z jabłek – to klasyczna wizytówka Tarczyńskiego Owocobrania. Podczas święta porywającym, pełnym temperamentu występem popisał się góralski Ludowy Zespół Artystyczny „Promni”. Po raz kolejny ogromną atrakcją okazał się Półmaraton Tarczyński połączony w tym roku z „Narodowym Biegiem Stulecia od Bałtyku do Tatr”. W biegach wzięło udział kilkuset zawodników

Półmaraton Tarczyński, Narodowy Bieg Stulecia oraz biegi towarzyszące zebrały niezwykle pochlebne recenzje wśród uczestników i obserwatorów. Szczególnie podziękowania za świetną organizację zawodów należą się animatorowi sportu Andrzejowi Latkowskiemu, wolontariuszom, uczniom i pracownikom ze szkoły im. Szarych Szeregów w Tarczynie, pracownikom jednostek organizacyjnych gminy oraz służbom mundurowym i medycznym zabezpieczającym imprezę.

Biegi i atrakcje dla każdego

Bieg główny odbył się po trasie liczącej 21,097 km, posiadającej atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Dla amatorów przebieżek przeprowadzono biegi przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. Co więcej, zawody połączone były z różnego rodzaju atrakcjami, w tym dmuchańcami i malowaniem buziek, które sprawiły sporą radość najmłodszym uczestnikom imprezy. Sportowcy mieli zapewnioną m.in. profesjonalną rozgrzewkę, przeprowadzoną przez Fitness Club „Fabryka Wagi”, darmowe napoje oraz żywność. Półmaraton starannie zabezpieczały służby medyczne i mundurowe: policja, straż miejska oraz strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych. Dodatkowo wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi - statuetki.

Piękne wieńce, przepyszne potrawy

Na kameralnym rynku w Tarczynie prezentowane były dorodne owoce, wyprodukowane przez miejscowych sadowników. W centrum miasta umiejscowiona została wielka piramida, na bokach której ułożono jabłka m.in. w kształcie serca i uśmiechu. W czasie imprezy nie zabrakło degustacji pysznych owoców oraz wyciskanych z nich na bieżąco orzeźwiających soków. Gminne sołectwa przygotowały piękne kosze i wieńce dożynkowe. Można było skosztować licznych, wyśmienitych potraw, w tym znakomicie przyrządzonych, aromatycznych, świeżych wędlin, pieczywa, różnego rodzaju dań na gorąco czy też upieczonych po mistrzowsku ciast. Odbył się też kiermasz sztuki ludowej, zaprezentowano twórczość artystyczną członków Tarczyńskiej Grupy Plastyków „KreoArt”. Z kolei najmłodszych uczestników Owocobrania cieszyły m.in. dmuchańce.

Nabożeństwo dziękczynne i barwne występy

Oficjalne rozpoczęcie święta dokonane przez zastępcę burmistrz Tarczyna Barbarę Galicz i przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarczynie Mirosława Faliszewskiego nastąpiło w godzinach popołudniowych. Zaraz potem dokonano uroczystej dekoracji najlepszych biegaczy w poszczególnych kategoriach. Kolejnym punktem Owocobrania był energetyczny i barwny występ góralskiego Ludowego Zespołu Artystycznego „Promni”. Kolorowo ubrani, uśmiechnięci artyści od razu zjednali sobie tarczyńską publiczność, wykonując pełne pasji i werwy regionalne piosenki. Zaraz potem w tarczyńskim kościele odbyła się uroczysta Msza Święta dziękczynna dożynkowa, którą odprawił ks. Prałat Władysław Michalczyk - Proboszcz parafii św. Mikołaja w Tarczynie. Owocobranie zwieńczył przebojowy koncert zespołu Marka Libra.

Burmistrz Tarczyna pragnie serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Tarczyńskiego Owocobrania 2018 i VIII Półmaratonu, w tym organizację zawodów sportowych i innych atrakcji, oraz wszystkim obecnym na imprezie.